16 Nisan 2021 Cuma / 5 Ramazan 1442
 
Haberler & Duyurular

KİLİS - İLAHİYAT VİZYON PROGRAMI

KİLİS - İLAHİYAT VİZYON PROGRAMI

Türkiye İlahiyat Tedrisatına Yardım Eden Dernekler Federasyonu (TİDEF)  İlahiyat Fakülteleri ve İslami İlimler Fakültelerinde okuyan öğrencilere yönelik olarak “İlahiyat Vizyon Programları” düzenlemeye devam ediyor.


_131101642018_


İlahiyat fakültesi öğrencilerini kendilerini geliştirmek noktasında teşvik etmek, temel ihtisas alanlarında farkındalık kazandırmak, gelecekte yapmayı planladıkları meslekleri ve çalışmayı düşündükleri kurumları yakından tanıma imkânı sunmak gibi hedefleri içeren program, ilahiyat fakülteleri ile ortaklaşa düzenleniyor.


_1311221642018_


Ülkemiz genelindeki tüm ilahiyat öğrencilerine ulaşmayı hedefleyen proje kapsamında sahasında tebarüz etmiş akademisyenler, ilahiyat sahasında araştırmaları ile maruf eğitimciler ve ilahiyatçı kimliği ile kariyer sahibi yöneticiler yer almaktadır.

Bu minvalde 22 Mart 2018 tarihinde Kilis 7 Aralık Üniversitesi ile birlikte “İlahiyat Vizyon Programı” düzenlendi.

Açış konuşmasını gerçekleştiren TİDEF Başkanı Mustafa YELEK, insanlığın problemleri karşısında duyarlı, işini güzel yapan, dert sahibi bir gençliğe duyulan ihtiyaca vurgu yaptı. Ülkemizin geleceğinde sahih dini bilgiyi geniş toplum kesimlerine ulaştıracak olan geleceğin ilahiyatçılarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu belirtti.


_138581642018_


“Hz. Peygamber’i Bugün Nasıl Anlamalıyız” konulu konferansı ile Prof. Dr. İhsan Süreyya SIRMA Hz. Muhammed’in (a.s) hayatı ve mücadelesinin doğru öğrenilmeden, hikmeti kavranılmadan, İslam’ın doğru anlaşılamayacağını belirtti. Hz. Peygamber’in toplumları bilgi ile aydınlattığı ve cehalet ile mücadelenin önemli yer tuttuğuna vurgu yaptı.


_139391642018_


Kilis 7 Aralık Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil ALDEMİR, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Doç.Dr. Ülfet GÖRGÜLÜ ve MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Uluslararası Eğitim Öğretim Daire Başkanı Mustafa YILDIZ’ın katılımı ile “Vizyon ve Kariyer Rehberliği” başlığı ile bir panel gerçekleştirildi. 


_1310101642018_


İlahiyat Fakültesinden mezun olunduktan sonra muhtemel çalışma alanları olarak, akademi, Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığında çalışmanın gerektirdiği donanım, mesleklerin geleceği ve insanlığa hizmet etme imkânları bakımından tanıtımları yapıldı.


_1310341642018_


Programın son konferansını takdim eden Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet POLAT “Modern Zamanlarda İslami İlimlerin İhyası” konusunu ele aldı. Polat, İslami ilimlerin ihyası ve inşası söz konuş edildiğinde ilk önce zihniyet inşasının ele alınması gerektiğini belirtti. Polat, İslami ilimlerin ihyası noktasında akla gelen kişilerden birisinin de İmam-ı Gazali olduğunu belirterek Gazali hakkında bilgiler verdi. İslami ilimlerin bir gelenek meselesi olduğunu da vurgulayan Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat bu konuda örnekler verdi. Bir toplumda zihniyet inşası söz konusu olmadan o toplumun dönüşümünü ve değişimini konuşmanın çok doğru olmadığını belirtti.

Programa katılan tüm öğrencilere ücretsiz kitap verilirken, öğrencilere katılım belgeleri düzenlendi.

Program değerlendirme anketinin uygulanmasından sonra program sona erdi.

Görüntülenme: 825
▪ Günü Ayeti
Allah´a ve ahiret gününe inanmadıkları halde mallarını, insanlara gösteriş için sarfedenler de (ahirette azaba dûçâr olurlar). Şeytan bir kimseye arkadaş olursa, ne kötü bir arkadaştır o! Nisa Suresi, 38
▪ Günün Hadis-i Şerifi
Resulullah (sa) buyurdular ki: "İsa aleyhisselam hırsızlık yapan bir adam görmüştü: "Hırsızlık mı yaptın?" dedi. Adam: "Asla! Kendisinden başka ilah olmayan Zat'a yemin olsun" diye cevap verince Hz. İsa: "Allah'a inandım, gözlerimi tekzib ettim!" dedi." Buhari, Enbiya 48; Müslim, Fezail 149, (2368); Nesai, Kudat 36, (8, 249)
▪ Üye Dernekler

Hakkımızda | Programlar | Haberler & Duyurular | Galeri | Üye Dernekler | İletişim |
© 2014 Tidef.org Tüm Hakları Saklıdır.
Mavigen Digital Agency