16 Haziran 2024 Pazar / 9 Zi'l-Hicce 1445
 
Program İçeriği

 

 

 

Güncel Meseleler Işığında

 TEMEL İSLAMİ İLİMLER

 Online Eğitim Programı

 

 

 

 

İslam dini hakkında en temel konuların dahi medya (bilhassa sosyal medya) üzerinden sığ, sistemsiz ve inanca zarar verici bir şekilde tartışıldığı bir dönemde, insanlara ilim adamları tarafından kılavuzluk yapılması büyük önem arz etmektedir. İSLAM DÜŞÜNCESİ KILAVUZU programının ardından başlayacağımız bu "Tamamlayıcı Yeni Program"da, Temel İslami İlimler ile ilgili günümüzde tartışılan başlıca meselelerin açıklığa kavuşturulması hedeflenmektedir. Güncel meseleler vesilesiyle bu ilim dallarına ait usul bilgileri de öğretilecektir. 

 

 

İÇERİK VE SÜREÇ

 

 1. 1) Programda şu dört ilim dalında dersler işlenecektir:
  1. a) HADİS VE SÜNNET / Cumartesi 10.00-10.40
  2. b) KUR'AN VE TEFSİR / Cumartesi 11.00-11.40
  3. c) FIKIH VE MEZHEPLER / Cumartesi 13.00-13.40
  4. d) AKAİD VE KELAM / Cumartesi 14.00-14.40

 

 1. 2) Online derslere 26 Aralık Cumartesi gününden itibaren başlanacak ve 10 hafta içerisinde tamamlanacaktır.

 

 1. 3) Yurt içi ve yurt dışından herkesprograma başvuruda bulunabilir.

 

 1. 4) Bir kişi bu ilim dallarından istediğine, isterse tamamına başvurabilir.

 

 1. 5) Her bir ilim dalı için, başvuruda bulunanlar arasından en fazla 300’er kişi seçilecek, onlara “Kayıtlı Öğrenci” statüsü verilecek, bu öğrenciler derslere ZOOM programına dahil olarak katılacaklardır. Kayıtlı öğrenci seçiminde öncelik, İslam Düşüncesi Kılavuzu programından “Başarı” veya “Katılım” belgesi almaya hak kazananların olacaktır. Kayıtlı öğrenci statüsünde olmayan "Özel Öğrenciler" ise dersleri Youtube kanalımızdan canlı olarak takip edebileceklerdir. Dersler Youtube kanalımızda arşivlenecek, dileyen sonradan tekrar izleyebilecektir.

 

 1. 6) Öğrencilerden program kapsamında hiçbir ücret alınmayacaktır.

 

 1. 7) Program tamamlandıktan sonra, her bir ilim için ayrı ayrı, online sınavlar yapılacaktır. Sınavdaki sorular, derslerde işlenen bilgilerden ‘test’ ve ‘açık uçlu’ şeklinde hazırlanacaktır.

    

 8) Online sınavlara "Kayıtlı" öğrencilerin yanı sıra "Özel" öğrenciler de girebilecektir.

 

 1. 9) Zoom veya Youtube üzerinden bir derse asgari %80 oranında devam eden, fakat sınavda 70'den aşağı puan alan öğrenci KATILIM Belgesi almaya hak kazanacaktır.

 

 1. 10) Zoom veya Youtube üzerinden bir derse asgari %80 oranında devam eden ve sınavda 70 ve üzeri puan alan öğrenci BAŞARI Belgesi almaya hak kazanacaktır.

 

 1. 11) Zoom üzerinden (yani Kayıtlı Öğrenci olarak) bir ilim dalında Başarı Belgesi almaya hak kazananlar arasında puan olarak ilk10’a girenlere, o ilim dalına ait pek çok kaynak eserin bulunduğu bir Kitap Seti hediye edilecektir.

 

 1. 12) Youtube üzerinden (yani Özel Öğrenci olarak) bir ilim dalında Başarı Belgesi almaya hak kazananlar arasında puan olarak ilk 10’a girenlere, o ilim dalına ait bir Kitap Seti hediye edilecektir.

 

 1. 13) Zoom üzerinden (yani Kayıtlı Öğrenci olarak) 4 ilim dalının da derslerine giren ve her birinden Başarı Belgeleri almaya hak kazananlar arasında ortalama puan olarak ilk5’e girenlere Kudüs Gezisi hediye edilecektir. (İslam Düşüncesi Kılavuzu programında Kudüs Gezisi kazananlar hariç.)

 

 1. 14) Yoklama linkleri Zoom oturumu ve Youtube canlı yayın bitiminde paylaşılacaktır.

 

 1. 15) Son başvuru tarihi: 21 Aralık 2020

 

 1. 16) Başvuru sonuçlarının ve sınıf listelerinin ilanı: 23 Aralık 2020

 

 

 

Başvurular SONA ERDİ!Görüntülenme: 19559
▪ Günü Ayeti
Bunun üzerine onları azap yakaladı. Doğrusu bunda, büyük bir ders vardır; ama çokları iman etmezler. Şu’arâ Suresi, 158
▪ Günün Hadis-i Şerifi
Resulullah (sa) buyurdular ki: "Allah'ın istediği ve falanın istediği" demeyin, lakin şöyle deyin: "Allah'ın istediği , sonra da falanın istediği." Ebu Davud, Edeb 84, (4980)
▪ Üye Dernekler

Hakkımızda | Programlar | Haberler & Duyurular | Galeri | Üye Dernekler | İletişim |
© 2021 Tidef.org Tüm Hakları Saklıdır.
Mavigen Digital Agency